
Pszichológiai tanácsadás
A pszichológiai tanácsadás 50 perces beszélgetések sorozata. Az első 1-2 alkalmat követően megbeszéljük a problémához és a kliens elképzeléseihez képest a pontos kereteket, az általam javasolt módszereket, és amennyiben szükséges, kiegészítő kezeléseket is javasolok.
A kliens hozott problémája kapcsán a megoldás keresése van a fókuszban. A cél az, hogy a kliens hosszú távon jobban érezze magát, jobban meg tudjon birkózni az akadályokkal, de a folyamat nem wellness, sokszor átmenetileg nehéz és fájdalmas lehet a feldolgozás, de megkönnyebbüléssel is jár a szembenézés. A közös munka pontosságot, elköteleződést kíván. Az együttműködés elengedhetetlen ahhoz, hogy változás következzen be az életében. A tanácsadás során a kliens személyisége fejlődik, új megküzdési módokat sajátít el annak érdekében, hogy az élet több területét, a kapcsolatait jobban működtesse. Megtapasztalja, hogy önmaga hogyan befolyásolja saját megélt élményeit, a helyzet megváltoztatásában vagy a helyzettel való jobb együttélésben kap biztonságos, őszinte, bizalmi alapon épülő személyes kapcsolatot a pszichológus személyében.
Nálam a tanácsadás legtöbbször beszélgetést jelent, de szoktam behozni különböző feladatokat, és néhány alkalom után kialakul, hogy kb. hogy néz az adott személlyel egy alkalom. Van, akivel nagyon jól lehet imaginációval dolgozni, van, aki jobban igényli a pszichoedukációt. Van, akinek sok ventillálásra van szüksége, van, akinek az érzelmeit kell megtanulnia felismerni, kezelni, kifejezni. Van, aki kognitívan, logikán keresztül jut el a saját érzéseihez, és jut belátásra a működését illetően. A sématerápiával jól lehet több oldalt bevonni, családállítással pedig egy kicsit ki lehet kapcsolni a túlagyaló klienseknél az állandó gondolkodást. Minden alkalom elején fontos beszélni róla, hogy mi történt az utóbbi hétben, hiszen akut krízisben muszáj az adott témával foglalkozni, az itt és most pedig lehetőséget ad arra, hogy az elakadásokat az aktuálisan triggerelődött érzésekkel dolgozva kezeljük. Ha az első néhány alkalommal megvan az összhang a klienssel, akkor maga a kapcsolat gyógyít. Nagyon fontos, hogy a választott pszichológussal biztonságban érezze magát a kliens, és néhány idő után meg tudjon nyílni, de még a pszichológusnak sem kell mindent elmondani, fájdalmas traumáknál pedig kifejezetten kerüljük a retraumatizálódást.
-
Életvezetési tanácsadás (stresszkezelés, érzelemszabályozás, időbeosztás, proaktivitás, motiváció, felelősségvállalás)
-
Párkapcsolati problémák (párkapcsolati nehézségek, elköteleződés, egyedüllét)
-
Családi kapcsolatok (szülőkről való leválás, életfázis-váltás, szülő-gyerek kapcsolat, hozzátartozó betegsége)
-
Krízishelyzet (szakítás, gyász, válás, munkahely elvesztése, baleset, betegség a családban)
-
Karrier-tanácsadás, munkahelyi kérdések (pályaválasztás, állásinterjúra felkészítés, munkahelyváltás, munkanélküliség, újrakezdés)
-
Önismeret, önértékelés