top of page
Keresés

Mi történik a pszichológusnál?

  • tanacsado
  • 2015. okt. 14.
  • 2 perc olvasás

Mindenkinek van elképzelése a pszichológus szakmával kapcsolatban, arról, hogy kik és mivel fordulnak szakemberhez, illetve hogy néz ki a tanácsadás vagy a terápia. Mint minden más szakmával kapcsolatban, itt is rengeteg sztereotípia él, és sok esetben akadályozza, hogy valaki pszichológushoz merjen fordulni, amikor szüksége lenne segítségre. A sztereotípiák hasznosak, mert segítik a gyors eligazodást, de árthatnak is, hiszen általában kényelmesen átvesszük őket, és nem tájékozódunk jobban a valóságról. Magyarországon jellemzően ellenállás tapasztalható a segítségkéréssel szemben, pedig a nyugati országokban természetes, hogy párkapcsolati, családi, munkahelyi, önértékelési, krízis, pszichoszomatikus stb. problémák esetén minél előbb felkeresik a szakembert.


A tanácsadás során a pszichológus a kliens saját belső folyamatainak csupán kísérője, segít meglátni olyan összefüggéseket, amelyeket belülről az adott élethelyzetben nehéz észrevenni. A pszichológus jelen van, a találkozás alatt a kliensre figyel, empatikus, olyan személy, akivel teljesen őszintén lehet beszélgetni, aki nem játszmázik, nem sértődik meg, és akivel való kapcsolat kialakulása nem cél, hanem eszköz. A pszichológus nem megy haza a klienssel, nincs ott, amikor a való életben helyt kell állni, de az ülések során támogatja a klienst, segíti, hogy személyisége gazdagodjon, és képes legyen hatékonyabban megküzdeni az élet során szembejövő akadályokkal; legyenek ezek bármennyire is negatívak, nehezek, fájdalmasak, a leküzdésükkel a személy pozitív energiával töltődik fel saját magának köszönhetően.


Ami nem öl meg az megerősít; akkor, ha jól oldjuk meg a problémát, és ha nem ragadunk benne abban, hogy az események áldozatának tekintjük saját magunkat. Számtalan negatív történéssel kell megküzdenünk életünk során, bár ezekről sokszor nem mi tehetünk, hogy hogyan dolgozzuk fel saját magunkban, az nagyon is rajtunk múlik.


Ha készek vagyunk megélni a fájdalmat annak érdekében, hogy a változás végbemehessen, és később jól lehessünk, ha hajlandóak vagyunk mi magunk is változtatni, és nem csupán másokat okolni az állapotunkért, akkor a pszichológus segíthet elindítani, kísérni, felgyorsítani a belső folyamatokat. Ha elakadtunk, és egy helyben toporgunk, akkor abban is segíthet, hogy meglássuk, hogyan lehetne lebontani, elmozdítani, vagy átlépni az életünket gátló tényezőket; és ha egyik sem opció, akkor abban segít, hogyan lehet a legjobban együtt élni a saját akadályunkkal.

A pszichológusnál egyéni tanácsadás során két személy beszélget, de csak egyikük élete és jólléte van a középpontban. A pszichológus nem sorolja a saját problémáit, és saját magáról legfeljebb akkor beszél, ha az egyértelműen segítséget jelent a kliens számára. A pszichológus képzettségétől, tapasztalataitól függően saját módszerekkel dolgozik, nincs tehát két egyforma pszichológus és két egyforma segítés, minden szakember a saját tudása és szemléletmódja szerint, a személyiségét használva áll a kliensei jóllétének szolgálatában.

 
 
 

Komentáře

Komentáře se nepodařilo načíst.
Zdá se, že se objevily se technické potíže. Zkuste se znovu připojit nebo stránku obnovit.
Legutóbbi cikkek

Kulcsszavak alapján

​© 2015 Varga Dóra

Proudly created with Wix.com

bottom of page